happytarian úzky banner (1)
ako vďačnosť zlepšuje náš život

Ako vďačnosť zlepšuje náš život

Ako vďačnosť zlepšuje náš život? Nuž, robí to v mnohých smeroch a oplatí sa o nej vedieť viac. To znie ako odvážne tvrdenie a preto ho skúsim podporiť týmto článkom. Avšak oveľa, oveľa viac sa dozviete v online video-kurze vďačnosti.

(859 slov, asi 4 minúty vďačného čítania)

Šťastní vieme byť viac vtedy, keď sa učíme využívať zdroje šťastia, ktoré máme skoro stále k dispozícii. Na druhej strane vieme byť o niečo menej nešťastní vďaka tomu, že sa vieme ubrániť zlodejom šťastia, ktorí nás o šťastie okrádajú.

Schopnosť prežívať a prejavovať vďačnosť nám vie šťastie dávať a vie nás aj chrániť voči rôznym zlodejom šťastia.

Tu sú dvaja zo zlodejov šťastia – konzumný tlak a všednosť.

Vďačnosť nás vie vytrhnúť z pazúrov zlodejov šťastia

Oslobodenie od konzumného tlaku

Vďačnosť je jedným zo zdrojov šťastia, ktorý nás nestojí v podstate nič. Naopak, dokáže nám ušetriť mnoho peňazí, času aj námahy. Vďačnosť je totiž spojená s tým, že sme spokojní s tým, čo už máme.

Inak povedané, vďačnosť nám pomáha odpútať sa od spoločenského tlaku mať stále viac a nikdy nebyť spokojný s tým, čo už máme. Ešte jednoduchšie povedané, vďačnosť nám pomáha zvládnuť závisť a zastaví porovnávanie s druhými, ktoré nám zbytočne ubližuje.

Toto je ako vďačnosť zlepšuje náš život – chráni nás pred negatívnymi vplyvmi konzumnej spoločnosti.

adult book boring face
Photo by Pixabay on Pexels.com

Oslobodenie od nudy a všednosti

Je úplne prirodzené, že veci, ktoré vídame a užívame každý deň, nám prídu ako normálne, bežné, všedné, nudné. Je ale naša zodpovednosť ako s takýmto normálnym procesom prispôsobenia, či tzv. hedonickej adaptácie sami urobíme.

Manželka ani manžel nemôžu za to, že v našich očiach zovšednejú (a to sme boli do nich niekedy slepo zamilovaní!). Preto nie je riešením kvôli tomu od nich ujsť, či nájsť si milenku.

Práca nemôže za to, že nám príde postupne rutinná. A nie je najlepším riešením dať výpoveď a nájsť si ďalšiu prácu, z ktorej znova utečieme.

Naše bývanie nemôže za to, že nám príde obyčajné (a ostatní ako úžasne bývajú). A pre náš duševný pokoj nie je najlepšie na neho frflať a zožierať sa túžbou žiť v lepšom.

Uvedomovať si, čo všetko cenné už máme nám pomáha práve vďačnosť a s ňou spojené cvičenia.

O čo všetko by sme prišli, ak by od nás odišiel partner, stratili by sme kvôli požiaru bývanie alebo nás vyhodili zo zamestnania? Vďačnosť nám môže pomôcť vrátiť hodnotu toho, čo nám zovšednelo ešte skôr ako o to naozaj prídeme.

Hodnota druhých ľudí, našej práce a bývania neklesá tým, ako sme s nimi často, ale tým ako zabúdame na to, koľko dobrého vďaka nim získavame.

Toto je ako vďačnosť zlepšuje náš život – ukazuje nám hodnoty, ku ktorým sme slepí.

Vďačnosť nám pomáha byť odolnejší voči negatívnym aspektom života. Pomáha nám emocionálne lepšie zvládať ich dopad na naše duševné rozpoloženie aj duševné zdravie.

Ako vďačnosť zlepšuje náš život

Vďačnosť nie je len nárazníkom voči negatívnemu, ale je aj zahradníkom v pestovaní toho dobrého. Uvediem len tri jednoduché príklady.

Spánok vďačných

Vďačnosť spôsobuje emocionálne upokojenie. A ak si urobíme pred spaním cvičenie vďačnosti, tak je pravdepodobnejšie, že budeme lepšie spať.

Takto vďačnosť zlepšuje náš život – emocionálne vyrovnaní ľudia lepšie spia a na druhý deň sú vďaka tomu emocionálne opäť vyrovnanejší.

Zmysluplnejší život vďačných

Nechávame sa valcovať médiami a sociálnymi sieťami. Každý deň si niekoľkokrát pozrieme aktuálne správy a príspevky našej bubliny. Prirodzene tak vidíme veľa negatívneho a reagujeme na to citlivo. Zdá sa nám, že takýto život nedáva zmysel a že nás už nič optimistického nečaká.

Avšak to je tým, že prehliadame mnoho pozitívneho a dobrého. Sme bežne obklopení dobrými ľuďmi, žijeme stále v celkom dobrej krajine, máme sa stále dosť dobre aj materiálne – ale na to často zabúdame.

Toto je ako vďačnosť zlepšuje náš život – pomáha nám vyvážiť všetko to negatívne tým pozitívnym, ktorým sme stále obklopení.

photo of people doing fist bump
Photo by fauxels on Pexels.com

S vďačnými ľuďmi radšej spolupracujeme

Vďačnosť sa však nedeje len v našom vnútri, ale ju prejavujeme aj navonok. Keď niekoho oceníme, poďakujeme za pomoc alebo aj za prácu, ktorú pre nás urobil, tak si získame druhého našou vďačnosťou.

Keď sa poďakujeme, tak dávame druhým najavo, že si uvedomujeme hodnotu:

  • koľko času,
  • energie,
  • sústredenia
  • a zručností vložili do toho, čo pre nás urobili.

Aby sme však dokázali byť úprimne vďační, tak si potrebujeme tieto rozmery práce druhých uvedomiť. Nič, čo druhí pre nás robia nie je samozrejmosť! Nikdy!

Toto je ako vďačnosť zlepšuje náš život – vidíme hodnotu práce druhých a dokážeme si ich viac vážiť. A oni nám to budú vracať späť.

Usmejú sa na nás. A na budúce rovnako, a možno aj oveľa radšej, pre nás niečo dobrého znova urobia.

Toto sú len malé odrobinky z toho, čo pre nás dokáže všetko vďačnosť urobiť.

Vďačnosť sa oplatí učiť, rozvíjať a kultivovať. Vďačnosť zlepšuje nielen naše životy, ale aj životy ľudí okolo nás. Vďačnosť zvyšuje nielen naše osobné šťastie, ale šíri ho aj ďalej medzi ostatných.

Vďačných ľudí máme radi a nad nevďačníkmi sa pohoršujeme. Oprávnene. Máme radšej tých, čo šíria lásku a dobro.

Lásku a dobro šírime okolo seba aj vďačnostou.


Ak chcete vďačnosťou zlepšiť život sebe aj druhým, tak vám ponúkam komplexný a prakticky orientovaný Kurz vďačnosti na stránke online kurzov.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Návrat hore